|

Зграда во Турција ги голтна автомобилите

На Твитер се шират фотографии од турскиот град Адијаман, еден од најтешко погодените од разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, кој минатиот понеделник го погоди југот на земјата.

Another impressive visualization of the magnitude of the earthquake which hit Turkey one week ago. This photo taken in Adıyaman shows how the buildings were literally moved onto the cars that were parked nearby

[source, Özkan Bilgin/AA: https://t.co/i1Bt7jT6Cd] pic.twitter.com/t4F6hQbCs6

— Massimo (@Rainmaker1973) February 13, 2023

На фотографиите се гледаат згради кои ги „изеле“ автомобилите кои биле паркирани до нив. Долниот кат од зградата се урнал како палачинка, а горните катови се спуштиле врз автомобилите.

„ Стаклото на зградата остана недопрено. Излезе дека стаклото е поцврсто од основната структура“, напиша еден корисник на Твитер.

Adıyaman, Turkey. One of the most damaged by the earthquake cities.

The buildings have literally “stepped” onto the cars that were parked nearby.

Hundreds of buildings in the city became rubble.

: TRT Haber. pic.twitter.com/RdjGhNKNms

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 13, 2023

Нестабилноста и несоодветната градба на старите згради доведоа до големи разурнувања во земјотресот. Видеата од градовите во близина на епицентарот покажуваат разорна форма на колапс што некои ја нарекуваат палачинка. Ова се случува кога целата зграда ќе се урне, при што секој кат паѓа еден врз друг, така што изгледа како „палачинки“ на чинија. Шансите за преживување при ваков вид уривање на згради се минимални, пишува Дојче веле.

„ Висококатниците со вакво уништување се веројатно стари и имаат мека конструкција“, вели Мехди Кашани, вонреден професор по градежништво и инженерска сеизмологија на британскиот универзитет во Саутемптон.

Слични Објави