Зоран Заев се „прошета“ низ Софија

//

Пишува: Иво Иванов/БНР

Посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на 17 јуни во Софија започна со минорни тонови и претпазливост од двете страни. Еден ден пред пристигнувањето на делегацијата на РС Македонија, бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека на претстојниот Европски совет (24-25 јуни) Бугарија нема да го одобри почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ на Скопје. Причината е трајното неисполнување на Договорот за пријателство и добрососедство од 2017 година од македонска страна. Заев уште еднаш се правдаше со актуелната политичка состојба: „Имам чувство дека на 22 јуни нема да има одлука бидејќи Бугарија има привремена влада и нема парламент “. Тој исто така ги истакна црвените линии на Скопје дека „нема да има преговори за македонскиот јазик и идентитет“. Софија веќе подолго време нагласува дека ги признала и двете, но со појаснување дека ова се однесува на периодот по нивното објавување со декрети во 1944 година.

„Политиката на Бугарија е непроменета многу години. Ние силно ја поддржуваме Северна Македонија, Албанија и останатите земји од Западен Балкан на нивниот пат кон пристапување во ЕУ. Но, прво треба да ги расчистиме проблемите за да не ги внесуваме во ЕУ “. Ова го изјави привремениот премиер Стефан Јанев по разговорот со гостинот од Северна Македонија. „Спорот меѓу Скопје и Софија е билатерален и мора да се реши на билатерално ниво“, се согласи Зоран Заев, по повеќемесечно систематско лобирање против Бугарија во голем број европски метрополи. Посетата на Софија ќе ја охрабри работата на заедничката историска комисија формирана според Договорот за соседство, вети тој.

„Историчарите се луѓе од науката. Според моето мислење, луѓето од науката треба да се занимаваат само со наука, за да ги докажат своите тези, се разбира, врз основа на факти и докази … Но, тие не треба да бидат проводници во политиката, бидејќи политиката е одговорност на владите“, изјави бугарскиот премиер пред МИА. „Дали треба да чекаме уште пет години оваа комисија да постигне нешто? Според мене, ова не е реално “, праша Јанев.

„До одредена степен, Договорот за пријателство и добрососедство, што го потпишавте во 2017 година, немаше специфични обврзувачки услови и рокови. Ова даде можност за варијабилни толкувања “, истакна претседателот Румен Радев за време на неговата средба со Зоран Заев. Шефот на бугарската држава посочи дека во последните 2 години билатералните односи се најдоа во ќорсокак, што влијаеше на преговорите на Скопје со ЕУ. Претседателот изрази надеж дека македонската страна конечно ќе акредитира свој амбасадор во Софија по двегодишно одложување.Гостинот и домаќините не соопштија јавно за кои конкретни чекори се разговара за решавање на спорот. Според различни извори, Заев ветил дека Северна Македонија ќе го смени уставот и ќе ги запише Бугарите како дел од етничките групи во земјата. Скопје исто така соопшти дека е подготвено да ги отвори архивите на поранешните југословенски служби за да ги објави злосторствата врз македонските Бугари од 1944 година. Била предложена специјална декларација за јазиците на двете земји, кои се блиски, но исто така различни и меѓународно признати

На македонски, зборот „прошета“ значи одење. На бугарски јазик, „расшетам“ е глагол за брза акција и нарачување работи. Дали Заев дошол во Софија само да се „прошета“ или да се „расшета“ ќе биде јасно од следните активности на Скопје. Коренот на двата израза е „шетање“, што во бугарскиот речник значи истовремено – чистење, лутање, гужва, глупирање, кружење, издигнување, расправија, врева, конфузија, нервоза. Конечниот избор на значење на зборовите ќе го направат политичарите. Во Софија, Заев ги нарече Бугарите и Македонците „братски народи“. Од двете страни на границата постои иста поговорка за братството која вели: „брат-брат не се храни, но тешко на оној што го нема“.

Претходна статија

Проф. Топалов: Надежта дека ЕУ ќе ја принуди Бугарија да ја пушти С. Македонија е залудна

Следна статија

(Видео) За и против: Треба ли Бугарија да го тргне ветото за РС Македонија

Најново од Истакнато