| |

101 година од раѓањето на Стојанка Мутафова

На 2 февруари 2023 година се навршуваат 101 година од раѓањето на големата бугарска актерка Стојанка Мутафова.

Легендата на бугарскиот театар Стојанка Мутафова е родена на 2 февруари 1922 година во Софија. Нејзиниот татко Константин Мутафов е драматург во Народниот театар Иван Вазов. Роден е во градот Русе што малата Стојанка често го посетувала во детството. Во 1941 година го завршила своето школување во Првата софиска женска гимназија. Потоа дипломирала класична филологија на Софискиот универзитет „Климент Охридски“, Државна театарска школа на Народниот театар „Иван Вазов“ во Софија (1946 – 1947) и на театарскиот оддел на Академијата за уметности во Прага, Чехословачка (1947 – 1949). Од 1946 до 1949 година работи во театар во Прага, а од 1949 до 1956 година во Народниот театар.

Таа е меѓу основачите на Државниот сатиричен театар „Алеко Константинов“, каде што работи од 1956 до 1991 година, потоа во Драмскиот театар „Адриана Будевска“ во Бургас – од 1991 година.

Учествувала во над 90 театарски продукции. Популарна со нејзините улоги во филмски и телевизиски продукции како „Големанов“, „Вражалец“, „Милионерот“, „Новогодишна шега“, „Топло“, „Љубимец 13“, „Кит“ и други. Нејзини познати сценски партнери се Георги Калојанчев, Георги Парцалев, Апостол Карамитев, Невена Коканова.

На 94-годишна возраст во 2016 година, направи голема турнеја во театрите во САД, Канада, Германија, Холандија, Швајцарија и Велика Британија.

На Ѕидот на славните пред Театар 199 има плоча со нејзините отпечатоци. Кандидатка за Гинисов рекорд во категоријата „Највозрасна актерка која активно глуми на сцената“.

Од 01 ноември 2017 година патува низ Бугарија заедно со нејзината ќерка Марија Грубешлиева со која одржува креативни средби, разговори и презентација на книгата „Добровечер, столетие мое“. Со својата книга гостува во Пловдив, Стара Загора, Ќустендил, Русе, Пазарџик, Хасково, Димитровград, Шумен, Велико Трново, Горна Орјаховица, Перник, Велинград, Силистра, Тутракан, Балчик, Поморие, Трјавна, Левски, Царево, Бургас, Асеновград, Софија и др. За време на националната турнеја добила близу 20 почесни значки, дел од нив во градовите Левски, Трјавна, Поморие, Бургас, Пловдив, Асеновград и др.

На 02 февруари 2019 година, Стојанка Мутафова ги прослави своите 70 години на сцена и својот 97-ми роденден во Сала 1 на НДК.

Стојанка Мутафова има 3 брака. Во 1946 година се омажила за својот прв сопруг, чешкиот режисер Роберт Роснер, кога имала 23, а тој 51 година. По бракот заминале да живеат во Виена, а потоа поради неговата работа се преселиле во Прага. Таму Мутафова завршила второ високо образование на театарскиот оддел на Прашкиот конзерваториум.

Нејзиниот втор сопруг е Леонид Грубешлиев, новинар и преведувач. Од него е единствената ќерка на актерката – Марија Грубешлиева (Муки).

Третиот сопруг на Мутафова е артистот Нејчо Попов. Таа вели дека тој е љубовта на нејзиниот живот. За прв пат се запознале во Народниот театар каде таа почнала да работи како актерка, а тој бил студент во ВИТИЗ. Тие беа заедно до неговата смрт во 1974 година.

Со извонредна енергија, секогаш со насмевка на лицето и одлична смисла за хумор, Стојанка Мутафова продолжи да биде на сцената со децении. „Кралицата на бугарската комедија“, како што ја опишува Ројтерс, има исклучително богата палета на улоги. Нејзината прва улога беше уште во 1945 година, кога глумеше слугинка во пиеса на Молиер. Магнетна и бескрајно талентирана, таа „во миг“ го привлекува вниманието на публиката штом застане на сцената и сосема заслужено ја освојува нејзината љубов, како во театарот, така и на екранот.

Стојанка Мутафова учествува во многу бугарски филмови како што се: „Специјалист за сѐ“, „Лубимец 13“, „Топло“, „Белата соба“, „Кит“, „Езоп“ и други. Почитувана и сакана, таа успеа да инспирира генерации бугарски уметници да тргнат по патот на театарот и киното. Во 2012 година, кога го одбележува својот 90-годишен јубилеј, таа сподели: „За мене, овој (Сатиричен) театар е сè“.

Од 24 јануари 2022 година Бугарската народна банка пушти во оптек бакарна комеморативна монета на тема „100 години од раѓањето на Стојанка Мутафова“ од серијалот „Бугарски уметници“.Слични Објави