473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

/

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 246, Битола – 41, Кавадарци – 23, Охрид – 22, Куманово – 21, Прилеп – 18, Кочани – 13, Велес – 11, Струмица и Гевгелија по 9, Валандово – 7, Берово – 6, Штип – 5, Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица по 4, Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар по 3, Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци по 2 и по еден заразен во Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 14 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68, 84 и 84 години), по 2 починати лица од Куманово (66 и 70 години) и Битола (77 и 79 години) и по едно починато лице од Тетово (69), Велес (89), Кавадарци (79), Крива Паланка (76), Пехчево (93), Ресен (76) и Демир Хисар (82). Од пријавените 13 се починати во болнички, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, се пријавени 4 починати лица во периодот од 9 до 22 ноември. Регистрирани се починати лица од Македонска Каменица (2), Битола (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 75-89 години, а сите се починати во домашни услови.

Во текот на последните 24 часа регистрирани сe и 505 оздравени пациенти од: Скопје – 230, Битола – 50, Кавадарци – 32, Кочани – 18, Гевгелија – 17, Прилеп, Велес и Тетово по 16, Крива Паланка – 14, Куманово – 12, Берово – 11, Неготино – 10, Штип и Кратово по 7, Охрид и Радовиш по 6, Кичево, Богданци и Виница по 5, Струмица, Валандово и Гостивар по 4, Ресен – 3, Пробиштип – 2 и по еден оздравен во Демир Хисар, Струга, Макденоски Брод, Пехчево и Дојран.

Направените 2.708 тестови се преку: ИЈЗ-299, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово-58, лабораторија болница Козле-21, Институт за микробиологија–179, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-99, Биотек-173, Систина-47, лабораторија Лаор-61, Синлаб-23, Ремедика-13, Плодност–55, Генеа-7, Никоб лаб-218, ВФВ Медикал-10, Ели Медика-16, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-43, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.115.

Досега во земјата се направени вкупно 1.458.731 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 213.779, бројот на оздравени пациенти е 197.998, на починати е 7.492, а бројот на активни случаи изнесува 8.289.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 93446, Активни 3845
Куманово 12812, Активни 273
Тетово 11282, Активни 138
Прилеп 10089, Активни 421
Битола 8488, Активни 673
Гостивар 8059, Активни 35
Велес 7240, Активни 357
Кавадарци 6860, Активни 301
Штип 6534, Активни 202
Охрид 6395, Активни 274
Струмица 6062, Активни 155
Кичево 4216, Активни 87
Кочани 3953, Активни 204
Струга 3893, Активни 60
Гевгелија 2770, Активни 148
Неготино 2546, Активни 77
Свети Николе 2097, Активни 75
Крива Паланка 1858, Активни 130
Ресен 1717, Активни 103
Радовиш 1705, Активни 72
Дебар 1454, Активни 0
Берово 1401, Активни 95
Делчево 1351, Активни 141
Виница 1140, Активни 38
Пробиштип 1107, Активни 36
Валандово 919, Активни 52
Кратово 753, Активни 57
Богданци 638, Активни 37
Демир Хисар 598, Активни 85
Крушево 576, Активни 24
Македонски Брод 488, Активни 8
Демир Капија 421, Активни 7
Македонска Каменица 405, Активни 64
Пехчево 347, Активни 14
Дојран 159, Активни 1

Претходна статија

Основната јавна обвинителка Русковска се сретна со евроамбасадорот Гир

Следна статија

Од утре возовите ќе бидат паркирани, нема плата, нема железнички превоз

Најново од Вести