Младинци од РС Македонија ја посетија Софиската света митрополија

//

Младинци од Република Северна Македонија, од градот Кичево, ја посетија Софиската Света митрополија, јави БГНЕС.

Групата ја предводеа монаси и монахињи, духовни чеда на игуменот на Бигорскиот манастир, Неговото Високопреосвештенство епископот Антаниски Партениј. Младите учат источно црковно пеење во школата за црковно пеење во Кичево, под духовна грижа и водство на монахињите од манастирот „Света Богородица – Пречиста“ или „Кичевска“.

Во салата на Софиската Света Митрополија, гостите ги пречека Неговото Високопреосвештенство епископ Белоградчишки Поликарп, викар на софискиот митрополит. Владиката Поликарп ги поздрави гостите од Македонија и ги поздрави во името на Неговата Светост Митрополитот Софиски и Бугарски Патријарх Неофит. Тие, пак, му ја честитаа долговечноста на владиката и пееја духовна песна поврзана со Рождеството Христово.

Неговото Високопреосвештенство епископ Белоградчишки Поликарп ги благослови младите и ги замоли да му оддадат почит и почит на нивниот духовен отец, епископот Партениј, како и на сите монаси и монахињи од Бигорскиот манастир и женските метоси во манастирот.Гостите беа почестени со џем, а сите добија подарок и благослов од Неговата Светост Патријарх Неофит, соопшти БПЦ.

Пред да дојдат во Софија, гостите од РС Македонија беа во посета на Рилскиот манастир, каде учествуваа на неделната света литургија и беа срдечно пречекани од игуменот и браќата од манастирот.

Во Софија ја посетија софиската митрополитска катедрала „Св. Недела“, Руската црква „Св. Никола“, црквата „Св. Софија „и Патријаршиската катедрала“ Св. Александар Невски“.Претходна статија

Македонија вечерва ќе игра против Данска

Следна статија

Последен ден на Зоран Заев во зградата на Владата, му ја предаде власта на Ковачевски (ВИДЕО)

Најново од Вести