АКО ИМАТЕ ЛАДНИ ПРСТИ НА РАЦЕТЕ И НА НОЗЕТЕ ПОСЕТЕТЕ ЛЕКАР

/

Нормално е дека нашите раце и прсти се често ладни за време на студените зимски денови и овој проблем обично исчезнува веднаш штом стигнеме до првиот извор на топлина.

Како и да е, што ако не успееме да ги загрееме прстите дури и кога сме во топла средина или ако се ладни цела година? Тогаш тоа е веројатно здравствен проблем, затоа треба да се консултираме со лекар за да го решиме.

  • Рајнаудов синдром: состојба во која крвните садови на прстите се стеснуваат како одговор на студ или емоционален стрес. Поради тоа, се забележува изразено чувство на студ во прстите, што понекогаш може да предизвика поплавување на врвовите од прстите.

Добрата вест е дека овој синдром всушност не предизвикува големи здравствени проблеми и температурата на прстите се регулира со носење топли нараквици и избегнување на стрес. Меѓутоа, ако ви е дијагностициран, консултирајте се со имунолог, бидејќи Рејно може да биде симптом на автоимуно заболување.

  • Хипотироидизам: кога функцијата на тироидната жлезда е намалена, т.е. кога нашата тироидна жлезда работи бавно, тогаш постои и хипотермија на прстите.

Тироидната жлезда има улога на термостат во нашето тело, а кога не е активна, повеќето други функции на телото забавуваат, па затоа често чувствуваме студ.

  • Анемија: предизвикува многу различни здравствени проблеми како замор, главоболка, отежнато дишење и вртоглавица.

Не е исклучено дека поради големиот недостаток на железо во крвта, може да има проблеми со регулирање на телесната температура.Имено, со анемија, снабдувањето со кислород во организмот е исто така слабо, поради што се појавуваат ладни прсти.

  • Низок крвен притисок: кога паѓа крвниот притисок, крвните садови ја пренасочуваат крвта од екстремитетите кон виталните органи во телото и затоа прстите се ладат.

Постојат многу причини за хипотензија, и ако постојано имате низок крвен притисок, консултирајте се со лекар за да го пронајдете виновникот за овој проблем.

  • Пушење: ако ви треба друга дополнителна причина да се откажете од пушењето, го имате сега.

Никотинот предизвикува стеснување на крвните садови, поради што протокот на крв во екстремитетите е често нарушен или значително намален, во зависност од тоа колку пушите.

Извор: Мој зборПретходна статија

(ВИДЕО) ИЛИНА И ЈОВАНА ОД ШТИП СО ПРЕКРАСНА ИЗВЕДБА НА ПЕСНАТА „ЗЕМЈО МАКЕДОНСКА“

Следна статија

КОГА МАЖ ЌЕ КРЕНЕ РАКА НА ЖЕНА, ВО ИСТИОТ МОМЕНТ ТОЈ ПРЕСТАНУВА ДА БИДЕ МАЖ!

Најново од Магазин

(Видео) Мајор од ОЗНА од кратовското село Филиповци раскажува за времето после 6 април 1941 г.: Германците дојдоа и си заминаа, Бугарите не вршеа убиства и малтретирања, партизаните ги знаевме како шумкари

„Населението кај нас нема претрпено многу страдање после 6 април 1941 година. Германците дојдоа во Македонија,