АЛЕКСИС ЦИПРАС ПРЕВЗЕМА ОДГОВОРНОСТ ЗА ПОЖАРИТЕ ВО АТИНА

//

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека презема политичка одговорност за катастрофалниот пожар во реонот на Атика, во кој животите ги загубија 87 лица, и повика истото да го сторат и министрите во неговата Влада.  „Го свикав денеска министерскиот совет, пред се затоа што сакам пред грчкиот народ, целосно да ја преземам политичката одговорност за трагедијата. Тоа е нешто што се подразбира за премиерот и за владат“, изјави Ципрас во воведното обраќање на почетокот на вонредната владина седница што почна попладнево. Ципрас при тоа ги повика министрите за преземат одговорност „колку и тешка да е таа одлука“, нагласувајќи и дека неговата Влада никогаш не бега од одговорноста. Грчкиот премиер истакна рече дека ова е тежок момент, „можеби најтешкиот во мандатот“ и додаде дека има измешани чувства.Претходна статија

РАСПИШАНА ПОТЕРНИЦА ПО ТРЕТИОТ УБИЕЦ НА САЗДО

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: СИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ КОИ СЕ НАЈДОА ВО СКАНДАЛИТЕ ТЕШКИ 45 МИЛИОНИ ЕВРА МОРА ДА ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ

Најново од Вести