АНДРЕА ОД СТРУГА ГИ ИЗРАДУВА СО ИГРАЧКИ ДЕЧИЊАТА ОД ОДДЕЛОТ ЗА ОНКОЛОГИЈА И ДЕТСКА ХИРУРГИЈА

//

Малата хуманитарка од Струга Андреа Костовска вчера ги посети дечињата, што се лекуваат на одделението за онкологија на Детската клиника во Скопје и дечињата од детска хирургија.

Андреа заедно со нејзината мајка Ружица, маскирани како принцезата Елза и Спајдермен ги натераа дечињата да се насмеат и израдуваат на изненадната посета.

Двете стружанки, им подарија на децата играчки, сликовници, боенки и дрвени боички, кои беа собрани претходно од хумани луѓе од Струга и Тетово по иницијатива на малата Андреа.

Ова акција немаше да стане реалност ако ја немаше поддршката на прекрасниот персонал на детската клиника и секако главната сестра г-ѓа Билјана Пецевска.Ова е трета поголема добротворна акција на 5 и пол годишната Андреа. Претходно таа собираше пари за лечењето на Сара од Охрид и донации за болниот од церебрална парализа Стефан од Скопје.

На пат е да се роди иницијатива #БидикакоАндреа, со цел што поголем број граѓани самоиницијативно да се организираат и да им помогнат на сите кои имаат потреба од тоа.

Големо браво за Андреа и секако бидете како неа.

Претходна статија

СКОПЈЕ 1: ВИДЕО: „ЛЕТААТ“ ЌЕРАМИДИ ОД ДИВОГРАДБАТА КОЈА СЕ РУШИ ВО ОХРИД

Следна статија

ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО НА ЛАТАС ЗА ТОТАЛ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да