|

Ангела Меркел ја доби највисоката награда во Германија

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска ѝ додели на поранешната канцеларка Ангела Меркел голем крст за заслуги, највисоката награда што постои во Германија.

Само двајца политичари пред неа, Конрад Аденауер и Хелмут Кол, го добија истото признание. Оваа наредба не вклучува финансиски надомест.

За време на доделувањето на орденот, германскиот претседател ѝ се заблагодари на Меркел што ја задржа Европа заедно за време на нејзиниот мандат.

„Во време кога нашиот континент се закануваше да се распадне, вие ги држевте центарот и периферијата, северот и југот, истокот и западот“, рече тој.

Штајнмаер рече дека Меркел придонела за континуираното постоење на еврозоната и помогнала да се осигура дека ниту една земја нема да биде принудена да го напушти еврото како валута и покрај противењето на делови од германската јавност, па дури и во нејзината сопствена партија.

Ја пофалил и за уметноста на преговарање, но и затоа што секогаш знаела да ги препознае своите грешки.

„Некои можеби го сфатија тоа како слабост. Но, вистината е поинаква“, рече тој.

Штајнмаер, кој е член на СПД, беше министер за надворешни работи во владата на Меркел меѓу 2013 и 2017 година и како вицеканцелар меѓу 2007 и 2009 година.

Меркел беше германска канцеларка 16 години.Слични Објави