АВСТРИСКИТЕ И ГЕРМАНСКИТЕ ДЕСНИЧАРИ ЈА ПРОДЛАБОЧУВААТ СОРАБОТКАТА

/

Херберт Кикл, генерален секретар и главен стратег на десничарскaта Партија на слободата на Австрија, се сретна со раководството на „Алтернатива за Германија“ во Берлин, пренесува порталот Еурактив

На заедничката прес-конференција по разговорите, почесниот лидер на АЗГ, Александар Гауланд, потврди дека ПСА е најблиската партија на германските десничари „во однос на културата, политиката и јазикот“, објави новинската агенција ФОКУС.

Австриските и германските десничари не открија детали како ќе изгледа нивната соработка, но Гоуланд рече дека таа ќе се врти околу миграцијата и политиките за азил, како и заштитата на границите. Кикл го критикуваше Хорст Сехофер, германскиот министер за внатрешни работи, за недоволната заштита на границите.

Претходна статија

ЛОВОЧУВАР ЗАСТРЕЛАЛ ЖИТЕЛ НА МАКЕДОНСКИ БРОД ПОРАДИ НЕВНИМАНИЕ

Следна статија

БОКИ 13: КАДЕ ДА ЈА ПРИЈАВАМ ВИЛМА РУСКОВСКА ЗА КОРУПЦИЈА ОД 4 МИЛИОНИ ЕВРА?

Најново од Вести