Бодрум и Мармарис во пламен, Анкара обвинува – пожарите се подметнати

/

Турскиот министер за земјоделство и шумарство изјави дека се сомневаат во начинот на кој настанале пожарите бидејќи симптоматично е што што огновите избувнале речиси истовремено. Претходно и претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека пожарите најверојатно се подметнати.

Од 28 јули турските пожарникари се борат со пламените јазици кои ги зафатија регионите кај Бодрум и Мармарис. Бројот на загинати се искачи на осум, повредени се стотина луѓе, а огромен број туристи и локално население беа евакуирани.

Метеоролозите предвидуваат дека следните денови температурата да се искачи над 40 степени Целзиусови, со што се зголемува ризикот од избувнување на нови пожари.Турскиот министер за земјоделство и шумарство, Бекир Пакдемирли, како што пренесоа турските медиуми, изјави дека се сомневаат во начинот на кој настанале пожарите бидејќи симптоматично е што што огновите избувнале речиси истовремено.

Според неговата изјава, од 28 јули се појавиле вкупно 112 пожари од кои локализирани се 107.

Претходна статија

Османи: Илинден е празник кој создава мостови за внатрешно и надворешно поврзување

Следна статија

Приведени двајца тетовчани на автопатот Тетово-Скопје кај кои е пронајден кокаин

Најново од Вести