БОГАТИТЕ ЗЕМЈИ ГИ РАЗГРАБАА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

//

До крајот на годината, стотици милиони дози одобрени вакцини може да се најдат на пазарот. Но, според студијата на американскиот универзитет Дјук, половина од производството е веќе обезбедено од најбогатите земји, чие население сочинува само мал дел од светската популација.

Фактите зборуваат против убавите зборови што се слушнаа за лансирање на глобалната платформа „Ковакс“, каде што под водство на Светската здравствена организација (СЗО) беа собрани 186 земји кои треба да учествуваат во фер дистрибуција на вакцините, пренесува ДВ.

„Заедно обезбедуваме милиони дози за сиромашните земји“, рече шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лаен. Европската Унија донираше 800 милиони евра за системот „Ковакс“. Сепак, до крајот на годината, овој систем ќе обезбеди доволно дози на вакцини за да имунизираат само 200 милиони луѓе во светот.Хуманитарната организација „Лекари без граници“ го критикуваше „Ковакс“ дека нема доволно средства и зависи од донации. Покрај тоа, велат од оваа организација, богатите земји ги разграбале сите вакцини до кои можеле да дојдат.

На пример, Европската Унија веќе обезбедила две милијарди дози до крајот на следната година, што е доволно за имунизација на милијарда луѓе – а ЕУ, без Велика Британија, ќе има околу 450 милиони жители.Претходна статија

ВО МАКЕДОНИЈА ВО БОЛНИЦА СЕ ЛЕКУВААТ 1.348 ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19

Следна статија

МЗ: СЛОБОДНИ СЕ ОКОЛУ 180 БОЛНИЧКИ КРЕВЕТИ, ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ЌЕ СЕ ОСЛОБОДАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ ЛЕГЛА

Најново од Вести