БОРИСОВ И ЗАЕВ: ОДЛУКИТЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ВО ДУХОТ НА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

//

Премиерот Зоран Заев сѐ уште добива честитки за вчерашниот реизбор за претседател на СДСМ на првите непосредни внатрепартиски избори.

Еден од оние коишто му упатија искрени честитки е и бугарскиот премиер, Бојко Борисов.

– Зборував на телефон со Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев. Му честитав за реизборот за претседател на неговата партија и тој ми посака успех на претстојните парламентарни избори во Бугарија. И двајцата се согласивме дека одлуките што двете земји мора да ги донесат во духот на Договорот за добрососедство и пријателство не смеат да се одложуваат и во име на нашата заедничка историја и во името на нашата заедничка европска иднина, објави Борисов на својата Фејсбук страница.За овој пријателски разговор по телефон, објави и нашиот премиер, Заев.

– Денеска имав телефонски разговор со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. Му се заблагодарив за честитките што тој ги искажа за мојот реизбор за претседател на СДСМ и му посакав успех на претстојните парламентарни избори во Бугарија и просперитет на бугарскиот народ. Се согласивме дека одговорите на прашањата што се отворија меѓу нашите две земји се содржат во Договорот за добрососедство и пријателство. Заеднички споделивме дека поскоро треба да дојдеме до решенијата кои ќе поттикнат унапредување на односите меѓу Северна Македонија  и Бугарија  и дека во минатото на нашите две земји има основа на која треба да ја градиме нашата заедничка иднина во ЕУ., напиша Заев на Фејсбук.

Претходна статија

МИЦКОСКИ: КОГА УЧИЛИШТАТА СЕ КОРИСТАТ ЗА ПАРТИСКО ГЛАСАЊЕ, МИНИСТЕРКАТА ТРЕБА ДА ПОДНЕСЕ ВЕДНАШ ОСТАВКА!

Следна статија

„ТИТАНИК“ ОДЛОЖЕН ПОРАДИ ИЗОЛАЦИЈА НА ЧЛЕН НА СУДЕЧКИОТ СОВЕТ

Најново од Вести