БОРИСОВ И ЗАЕВ СЕ ПОКЛОНИЈА ПРЕД ПОЛКОВНИК КАВАРНАЛИЕВ-ХЕРОЈОТ КОЈ ГИ СПАСИ КУКУШАНИ ОД СИГУРНА СМРТ ВО 1913 Г.

//

Со полагање цвеќе од премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Бугарија, Бојко Борисов на споменикот на бугарскиот полковник Константин Карванлиев подигнат кај Дојран, продолжи денешната посета на високата бугарска делегација и одбележувањето на двегодишнината од потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу двете држави, јавува Плусинфо.

Премиерот Заев истакна дека овој споменик е подигнат на истото место како и претходниот, кој бил урнат во 1966 година и тоа е направено на иницијатива на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Полковник Каварналиев е бугарски херој назначен постхумно за генерал кој во Втората балканска војна во 1913 година со помалубројна војска го извлекол населението од обрачот на грчката армија и ја добил битката во која загинал на 23 јуни 1913 година.

Претходна статија

СИРИЕЦ СИ ГО УБИ ЦИМЕРОТ НА УЛИЦА ВО ГЕРМАНИЈА

Следна статија

ДРУЖЕ ТИТО ВРЕМЕ ВИ Е ЗА ПЕНЗИЈА… И ПРОЧИТАЈТЕ ЗА КАВАРНАЛИЕВ

Најново од Вести