БРАЗИЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БОЛСАНАРО: СЕ НАДЕВАМ ДЕКА КРИМИНАЛЦИТЕ ЌЕ УМИРААТ ПО УЛИЦИТЕ КАКО БУБАШВАБИ

//

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој важи за голем десничар изрази надеж дека криминалците „ќе умираат на улиците како бубашваби“, откако законот што тој го бара ќе биде усвоен.

Болсонаро се надева дека законодавците ќе го одобрат неговиот предлог закон, кој ќе ги штити од судско гонење полициските и воените сили, но и граѓаните кои ќе убијат злосторник.

Активистите за човекови права стравуваат дека тоа би можело да предизвика масакр, но Болсонаро тврди дека со тоа ќе им овозможи потребна „правна заштита“ на полицајците кои користат оружје во својата работа и истовремено смета дека тоа ќе придонесе за драстично намалување на насилството.Според бразилскиот претседател бразилската полиција води нерамноправна борба против криминалот и треба да се награди за користење на оружјето, а не судски да се гони. Истото според Болсанаро важи и за обичните граѓани кои ќе убијат криминалец.Претходна статија

МАКЕДОНИЈА СЕ НАОЃА ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА ЕВЕ ШТО ПРЕПОРАЧУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ

Следна статија

ДОДЕКА АРМИЈАТА НА САД СЕ ПОВЛЕКУВА, ИСИС СЕ ВРАЌА ВО СИРИЈА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да