|

Британците тестираа ново оружје против дронови: „Ова може да биде револуција“

Армијата на Обединетото Кралство го изврши првото тестирање на ласер со голема моќност против воздушни цели, оружје што користи „интензивен сноп светлина“ за уништување на беспилотни летала, пишува „Скај Њуз“.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека најновото тестирање на системот „ДрагонФајр“ означи „голем чекор кон вистинската употреба на оваа технологија“. „ДрагонФајр“ е оружје што може да пресретне секоја видлива цел со брзина на светлината, велат тие.

Министерството додаде дека станува збор за „супер прецизно“ оружје што користи „интензивен сноп светлина за да продре во цел, што доведува до структурен дефект или уништување на целта“.

Ласерот беше истрелан на воздушни цели за прв пат за време на испитувањата на полигонот Хебриди во северозападна Шкотска, а „ДрагонФајр“ беше во можност да ги уништи дојдовните беспилотни летала од позиции неколку километри подалеку.

Тие се надеваат дека оружјето би можело да ја намали зависноста на вооружените сили на Обединетото Кралство на скапа муниција, имајќи предвид дека новата технологија е значително поевтина за употреба, дури и по повисоки трошоци. И Армијата и Кралската морнарица размислуваат да ја користат оваа технологија како дел од нивните идни способности за воздушна одбрана.

Министерството за одбрана неодамна ја објави својата намера да финансира програма од повеќе милиони фунти за пренос на технологијата од истражувачката средина на бојното поле.

„Овој тип на најсовремено оружје има потенцијал да го револуционизира воениот простор со намалување на зависноста од скапа муниција, истовремено намалувајќи го ризикот од колатерална штета“, рече министерот за одбрана Грант Шапс.

„Инвестирањето со индустриски партнери во напредни технологии како „ДрагонФајр“ е критично во свет на високи конфликти, помагајќи ни да ја одржиме нашата борбена предност и да ја заштитиме нацијата“, рече министерот за одбрана.

Слични Објави