БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19 ВО ГЕРМАНИЈА ПОМИНА 60 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ

//

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Германија за еден ден се зголеми со 4600 луѓе и сега изнесува 61.913 лица.

Според податоците на Институтот за епидемиологија Роберт Кох до денеска, 583 лица починале од ефектите на болеста, пренесува ТАСС.
Во текот на изминатите неколку дена, линијата на раст на инфекција остана на приближно исто ниво.
Германија, Баварија, Северна Рајна-Вестфалија и Баден-Виртемберг остануваат епицентарот за ширење на коронавирусот во Германија.

Претходна статија

ВО АВСТРИЈА ПРИСТИГНАА НАД 200 НЕГУВАТЕЛКИ НА СТАРИ ЛИЦА ОД РОМАНИЈА И БУГАРИЈА

Следна статија

БИТОЛЧАНЕЦ ПОЧИНА ВО САМОИЗОЛАЦИЈА- НЕОФИЦИЈАЛНО ПРЕД ДВЕ НЕДЕЛИ СЕ ВРАТИЛ ОД СТРАНСТВО

Најново од Вести