Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

/

Бојко Борисов денеска демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија.

Ова специјално за БГНЕС го изјави поранешниот македонски премиер Владо Бучковски по повод одлуката на Борисов да даде зелено светло за почеток на преговорите меѓу РС Македонија и ЕУ.

„Изјавата на Бојко Борисов е лидерски потег што ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство. Со вакви декларации ја враќаме довербата меѓу нас“, рече Бучковски, кој беше и специјален пратеник кај властите за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.Борисов денеска ги повика пратениците на ГЕРБ да го поддржат францускиот предлог за почеток на преговори од страна на РСМ.Претходна статија

Доста трпевме, ова е вистината за ГТЦ, дуќанџиите на протест пред Владата

Следна статија

Бугарскиот митрополит Гавриил: Нема ништо политичко во нашата одлука за македонската црква

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да