БУГАРСКА ФИРМА ЌЕ ГО ПРОИЗВЕДУВА ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН СУПЕР АВТОМОБИЛ

/

Потполно непознат за јавноста бугарски бренд го претстави првиот свој модел, станува збор за брендот Аlieno создаден во 2015 година.

Првиот производ на компанијата ќе биде извонреден електричен супер автомобил сличен на моделот

Lamborghini Aventador. Arcanum, како што се нарекува автомобилот ќе има неколку верзии, најмоќната од која ќе располага со 5221 к.с.

Батериите располагаат со моќна батерија која со едно полнење дозволува поминување на 1000 километри.Алиено ќе чини 1, 5 милиони евра и ќе се произведува во Бугарија.

 

Претходна статија

ПЕТАР КОЛЕВ: ПОЛИТИЧКАТА ТЕЗГА ТРЕБА ДА СЕ ЗАТВОРИ

Следна статија

ВЛАДИНА ДЕЛЕГАЦИЈА НАЧЕЛО СО ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА САМИТОТ 16+1 ВО СОФИЈА

Најново од Истакнато

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,