ВЛАДИНА ДЕЛЕГАЦИЈА НАЧЕЛО СО ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА САМИТОТ 16+1 ВО СОФИЈА

//

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев ќе предводи владина делегација во состав, Заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и министерот за економија, Крешник Бектеши која ќе учествува на Седмиот Самит на шефови на влади на процесот за соработка на НР Кина со земјите од Централна и Источна Европа (16+1) којшто се одржува во Националниот дворец на културата во Софија, Република Бугарија. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и владината делегација ќе присуствуваат на свеченото отворање на Бизнис Форумот, а потоа премиерот Заев ќе има свое обраќање во рамки на пленарната сесија на шефови на влади. Во 12:30 часот Премиерот Заев ќе даде изјава за медиумите. Во рамки на одржувањето на Седмиот Самит на шефови на влади на процесот за соработка на НР Кина со земјите од Централна и Источна Европа премиерот Заев и владината делегација ќе остварат официјална средба со кинеската владина делегација предводена од Премиерот на Народна Република Кина, Ли Кечијанг.Претходна статија

БУГАРСКА ФИРМА ЌЕ ГО ПРОИЗВЕДУВА ПРВИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН СУПЕР АВТОМОБИЛ

Следна статија

ПЕЈАЧОТ ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ПРОНАЈДЕН МРТОВ

Најново од Вести