| |

Бугарскиот писател Георги Господинов ја доби книжевната награда „Бокачо“

Бугарскиот писател Георги Господинов ја доби италијанската книжевна награда Бокачо, објавија организаторите на веб-страницата на наградата. Тој е еден од тројцата лауреати на наградата оваа година, заедно со новинарката Стефанија Батистини и драматургот Марко Паолини.

Претседател на жирито на 42-то. издание на наградата Бокачо беше Валтер Велтрони. Церемонијата во Черталдо ја организираа Литературното здружение Џовани Бокачо, општината Черталдо, регионот Тоскана, Ротари клубот, здружението „Пријатели на Бокачо“, пишува електронското издание Италија24.

„Беше чест да ја добијам наградата Бокачо во Италија, во Черталдо, родниот град на оној кој раскажуваше приказни во темни времиња. Меѓу добитниците на наградата се Исмаил Кадаре, Марио Варгас Љоса, Муриел Спарк, мојот омилен Ларс Густафсон. ..“ напиша Георги Господинов на социјалната мрежа Фејсбук.

„Денес не живееме во едно време, туку во многу времиња одеднаш. Имаме сериозен дефицит на иднината, затоа често се вртиме во круг и бараме засолниште во минатото. Оваа тема е и основата на романот „ Засолниште во времето “, вели Господинов во разговорот објавен на сајтот за доделувањето на наградата, како одговор на прашање во кое време живееме денес.

Во врска со војната во Украина, писателот вели дека „актуелната војна не е само за територија, таа е војна за минатото. Затоа сегашноста се чувствува како минато. Проектот за иднината е во длабока криза. Ние, заедно со помладите генерации, во дијалог со нашите деца, мора што поскоро да се соочиме со широко распространето социјално и климатско распаѓање, да почнеме да ја бараме можноста за иднина, лична и планетарна, сантиметар по сантиметар“. „Путин ја започна оваа војна за да го врати минатото, да ја врати советската империја, но тој всушност не врати во Втората светска војна“, вели Георги Господинов.

Пред веб-страницата на наградата Бокачо, бугарскиот писател додава дека “пишувањето и литературата се првите, најстари медиуми. Раскажувањето приказни е почетокот на комуникацијата. Не смееме да го заборавиме ова. Книжевноста е бавен медиум, но значењето што го создава трае многу подолго. Верувам дека литературата ќе продолжи да постои и да биде многу важна, особено во оваа ера на нова и брза комуникација“.

Слични Објави