Бугарските социјалисти со осуда за палењето на клубот на КЦ Иван Михајлов во Битола-бараат брзо расвлетлување на случајот

/

Бугарската социјалистичка партија го осуди палењето на бугарскиот културен центар во Битола и ја повика владата на РС Македонија да преземе мерки за расвлетлување на случајот, јавува БНТ.

„Најостро го осудуваме овој недозволив чин на омраза и конфронтација. Ваквите дела дополнително го отежнуваат дијалогот меѓу двете земји. Ја повикуваме македонската влада да преземе мерки против ваквото однесување и да спречи истото да се повторува“, изјави заменик-претседателот на БСП Иван Ченчев.Претходна статија

Џамбазки ќе ги информира европските институции за палењето на клубот на КЦ „Иван Михајлов“ во Битола

Следна статија

(Видео) Бујар Османи: Ги повикувам надлежните органи да ги направат сите можни напори за откривање на сторителот на овој вандалски акт

Најново од Вести