ЦАРОТ САМОИЛ ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ТЕМА НА ИСТОРИСКАТА КОМИСИЈА

/

Заедничката бугарско-македонска историска комисија денес и утре одржува состанок преку Интернет, објави БГНЕС.

На денешниот состанок историчарите од обете страни повторно ќе разговараат за прашањето за Царот Самуил, за кое веќе се дискутираше на почетокот на работата на Комисијата. Враќањето во средниот век е доказ за недостаток на напредок во историските прашања. Пред околу две години, бугарските и македонските научници постигнаа делумен консензус за Цар Самоил, кој создаде голема бугарска држава и беше наследник на бугарската царска династија.Ова е втор состанок за оваа година и 14-ти по формирањето на комисијата по потпишувањето на Договорот за добрососедство и пријателство во август 2017 година. Оваа година се очекува да се одржат вкупно 5 состаноци. Поголемиот дел од минатата година, Комисијата не работеше поради изборите во РС Македонија, кои се одржаа минатото лето.

Претходна статија

АКО САКАТЕ ЛЕТОВО НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ЌЕ МОРА ДА ИМАТЕ СЕРТИФИКАТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ИЛИ НЕГАТИВЕН ПЦР ТЕСТ

Следна статија

ФАТИМЕ ФЕТАИ НЕ Е ИЗБРАНА ЗА ОБВИНИТЕЛ КАЈ РУСКОВСКА

Најново од Вести