СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години ја задушуваше слободата на изразување, денес институциите обезбедуваат еднаквост и слобода на медиумите

ВМРО-ДПМНЕ партијата за чиешто владеење се апсеа и притвораа новинари, се вршеа упади и затворања на…

Филхармонија со кларинетистот Здравко Ангелов

„Мејд ин Маседонија“ (Мade in Macedonia) е насловот на претстојниот концерт на Македонската филхармонија, кој ќе…

Поетска вечер во Крива Паланка: „Разиграни поетски зборови“

Во просториите на библиотеката која работи во состав на Центарот за култура во Крива Паланка утре…

ФОТО: Владата со порака до претседателот на ЗНМ, Насер Селмани

Откако вчера на новинарскиот протест претседателот на ЗНМ, Насер Селмани ја повика Владата да ги врзе…

Мицкоски од денес тргнува со интензивни теренски посети

Од денес па во наредните неколку недели дознаваме дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тргнува во…

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја гуши медиумската слобода

Правдата и демократијата заминуваат од Македонија. СДСМ ја гуши медиумската слобода. Јавноста e сведок на секојдневна…

Уште една ГОЛЕМА ѕвезда си заминува во пензија: Уживам, но време е…

Легендарниот напаѓач од Брегот на Слоновата Коска, Дидие Дрогба во неделата наполни 40 години, а истиот…

„Катимерини“: Многу брз почеток, па забавена динамика за решавање на спорот за името

Со бавна динамика, по многу брзиот почеток, течат преговорите за решавање на разликата околу името меѓу…

Денеска рочишта „Тендери“ и „Насилства во Центар“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство, „Тендери“…

Енергетскиот сектор во Република Македонија (4)

Од технички аспект пак се појавуваат и неколку дилеми околу крајното решение, што би се направило…