Баже од Штип за градоначалник на Рим

Кмето на Штип, сите го знаете. Млад, симпатичен, надежен дечко и напредно типче. Вчера го глеам…

Димитров: Нашето име е Македонија, и тоа не може никој да го испреговара или да го менува

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата „360 Степени“ на Алсат-М телевизија во…

Заев: Грција има разбирање за идентитетот, споменикот на Александар нема да се отстранува

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е…

„Меѓаши“ бара истрага за претепувањето на ученичката во Неготино

Првата детска амбасада „Меѓаши“ бара Министерството за образование и наука да покрене истрага за овој настан, да…

Европска Македонија vs. балканска администрација

Податоците изготвени од Министерството за информатичко општество и администрација во Годишниот извештај од Регистарот на вработените…

Нико Ковач нов тренер на Баерн Минхен

Хрватскиот тренер Нико Ковач ќе го наследи Јуп Хајнкес на клупата во Баерн Минхен по завршувањето…

Баерн сепак го продава Левандовски

Минхенски Баерн сепак одлучи да го продаде напаѓачот Роберт Левандовски. Како што пренесува L’Equipe, Баварците се…

Фанариотите сон не ги фаќа од можноста нашата Црква да добие автокефалност

Дали Грците и Србите делат исти ставови против автокефалноста на МПЦ-ОА? Вселенскиот Патријарх Вартоломеј за време…

Денеска на Танц фест балетска претстава за деца

Денеска, во 18 часот во Македонскиот народен театар, во рамките на Танц фест 2018 ќе се…

Изложба на Никола Пијанманов во Галеријата на МКЦ

Во Младинскиот културен центар вечерва (13 април) ќе биде отворена самостојната изложба насловена „Времиња“ на ликовниот…