ЦИВИЛ: ИНСТИТУЦИИТЕ ВЕДНАШ ДА ГИ САНКЦИОНИРААТ СИТЕ ШТО ШИРАТ ГОВОР НА ОМРАЗА!

/

ЦИВИЛ најостро ги осудува говорот на омразата и повиците на насилство и бара од институциите веднаш и најостро да ги санкционираат сите поединци и групи што шират омраза и повикуваат на насилство. Бараме од институциите да реагираат остро, решително и ефикасно, а на одговорност да ги земат и највисоките раководни структури на политичките партии што посредно или непосредно ги охрабруваат радикалните поединци и групи во земјава, се вели во повикот на невладината организација „Цивил“.Претходна статија

ОПШТИНА КАРПОШ: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БОГОЕВ НЕ Е ПОВРЗАН СО СЛУЧАЈОТ „РЕКЕТ“

Следна статија

ДЕСКОСКА: ВМРО-ДПМНЕ БАРА СЈО ДА ГО НЕМА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да