|

Црвен аларм во Европа: државите стравуваат од пожари поради топлотниот бран

Делови од Европа зафатени од топлотен бран.

Во 15 градови низ Италија е издаден црвен метеоролошки аларм, пишува Би-Би-Си.

Италијанската влада ги советуваше граѓаните во црвените зони да избегнуваат изложување на сонце денеска во периодот од 11 до 18 часот и посебно да се грижат за старите лица или лицата со лоша здравствена состојба.

Во Грција претходните денови беа забележани температури од 40 степени, а Акропол, една од најпопуларните туристички атракции, во петокот беше затворен поради големите горештини.

Високите температури ги зафатија и централните делови на Европа, а најпогодени се Германија и Полска.

Чешката метеоролошка служба издаде предупредување дека температурите може да се искачат над 38 степени за време на викендот.

Европската вселенска агенција (EСA) соопшти дека Италија, Шпанија, Франција и Германија би можеле да поминат низ екстремни временски услови.

Највисоката температура досега забележана во Европа беше 48,8 степени, измерена на Сицилија во август 2021 година, а синоптичарите велат дека слични температури може да достигнат и во наредните денови.Слични Објави