|

Дачиќ во Њујорк: Независноста на Косово доведе до поделби, пандорината кутија е отворена

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации (СББ) во Њујорк изјави дека Србија не може и никогаш нема да ја признае независноста на Косово и нема да прифати Косово да стане членка на светската организација.

За време на разгледувањето на новиот шестмесечен извештај на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за работата на Мисијата на ОН во Косово (УНМИK), Дачиќ рече дека денес сите се свесни за последиците од поддршката на едностраното прогласување независност на Косово во 2008 година, како и дека „Пандора кутијата е отворена“.

„Независноста на Косово доведе до сериозни турбуленции во меѓународните односи и поделби меѓу земјите. Во претходните години, 28 земји го повлекоа своето признавање и Косово сега е признаено од 84 од 193 членки на ОН. Нема начин Косово да стане членка на ОН бидејќи едноставно немате мнозинство“, рече Дачиќ.

На седницата на која се разгледува извештајот на Гутереш за периодот од 16 септември 2022 до 18 март 2023 година, Дачиќ рече дека е неопходно целосно да се имплементираат сите договори постигнати во бриселскиот дијалог, особено оние за формирање на Заедницата на српските општини (ЗСО) од 2013 и 2015 година.

Тој изјави дека договорите што ги постигнаа лидерите на двете страни, постигнати во Брисел на 27 февруари и во Охрид на 18 март, не се за меѓусебно признавање, туку за нормализација на односите.

„Ќе вложиме максимални напори и подготвени сме да ги спроведеме сите принципи од тие договори, но пред тоа мора да се знае дека мора веднаш да се исполни обврската за формирање на Заедницата на српските општини (ССО), во спротивно нема да има договор“, рече Дачиќ.

Тој го обвини косовскиот премиер Албин Курти дека негова очигледна цел е протерување на Србите од Косово и бришење на српскиот идентитет и оцени дека поради тоа нема да го исполни договореното.

Дачиќ, исто така, рече дека извештајот на Гутереш за работата на УНМИК не претставува основа на која членовите на Советот за безбедност на ОН би можеле да создадат слика за реалната ситуација на Косово, наведувајќи дека постои атмосфера на страв и притисок кон Србите и другите народи.

Српскиот министер повика на доследна примена на важечката Резолуција 1244 на Советот за безбедност која, како што рече, за жал, до денес не е доследно и целосно имплементирана.

„Во согласност со оваа резолуција повикуваме на несмалено присуство и дејствување на УНМИК во неговиот непроменет капацитет, целосен опсег и мандат. Резолуцијата 1244 како ваш акт од 1999 година е сè уште во сила. Или укинете ја или почитувајте ја. А ако не ја почитувате, тогаш ОН веќе не постојат“, рече Дачиќ.

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала Шварц, на седницата на Советот за безбедност изјави дека УНМИК станал дестабилизирачки фактор и ја обвини Србија дека е на страната на Русија во војната во Украина и не ги исполнува своите европски обврски.

„Србија, како најблизок сојузник на Русија, е најголемата закана за мирот на Балканот“, рече Гервала Шварц и додаде дека без присуството на НАТО и САД, досега можело да дојде до војна.

Таа рече дека се знае оти Косово кога нешто ветува, стои на зборот и дека не отстапило од ниту еден потпишан договор.

„Тоа не е случај со Дачиќ, Вучиќ и компанија. Нивната политичка генетика ги спречува да го одржат зборот. Ако ветувањата и потписите не се доволни, станува фарса. Ова е нецивилизирано и знак на непочитување кон целата меѓународна заедница“, рече Гервала Шварц.

Таа додаде дека стратегијата на Србија е да ја спречи интеграцијата на Балканот во ЕУ и дека зад тоа стои руското влијание, но дека интеграцијата на регионот во ЕУ ќе продолжи и без Србија.

 

Слични Објави