|

Куќи завеани во снег, недостиг од храна и лекови во САД: „Се чувствувам како никогаш нема да можам да излезам надвор“

Марша Волошун (48) знаела дека се очекува снежна бура, па минатата недела купила дополнителна храна.

И наместо да оди на работа во болница, таа ја поминала неделата обидувајќи се да го исчисти снегот од нејзиниот автомобил. Но изгубила моќ и се вовлекла во шаторот што го поставила во својата дневна соба, споделувајќи ја топлината со своите две мачки.

Раскажува дека поради снегот снемало струја, а покривите се урнале. Дури и во една планинска заедница навикната на малку изолација, луѓето останаа без работи кои едноставно се прашање на живот и смрт: храна, лекови, вели таа.

„Се чувствувам како никогаш да нема да излезам“, раскажува Марша.

Снегот престана да паѓа, а откако гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во 13 окрузи, Националната гарда беше распоредена да помогне во закрепнувањето. Но, засега, жителите велат дека државата се уште се бори да ги расчисти патиштата и да донесе помош. Ова се претвори во фрустрација бидејќи соседите сфатија дека имаат можност да се потпрат само еден на друг, додава таа.

Во Моно Сити, мала заедница на источниот крај на Сиера Невада во близина на националниот парк Јосемит, некои жители се без струја веќе една недела, објави канцеларијата на шерифот на округот Моно на Фејсбук.

Слични Објави