ДАНСКА ЈА ПОЧНА ПРВАТА ФАЗА ЗА НАПУШТАЊЕ НА КАРАНТИНОТ

/

Данска планира да олесни дел од карантинските мерки наметнати поради новиот  коронавирус.

Синоќа премиерката на земјата Мете Фредериксен соопшти дека јаслите и градинките ќе продолжат со работа од 15 април, а учениците од прво до петто одделение ќе се вратат во училниците.

Фредериксен напомена дека тоа е само дел од „првата претпазлива фаза” за враќање на земјата во нормално функционирање. Таа подвлече дека Данците мора да бидат подготвени за фактот дека наметнатите ограничувања ќе останат со месеци.Претходна статија

ВОЗРАСНА ЖЕНА ОД БУГАРИЈА ЈА ДОНИРАШЕ СВОЈАТА ПЕНЗИЈА НА ЛОКАЛНАТА БОЛНИЦА

Следна статија

ЛИЦАТА БЕЗ ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ЌЕ СЕ ЛЕКУВААТ НА ТОВАР НА ФОНДОТ

Најново од Вести