|

Данска ја заврши истрагата за експлозиите на гасоводот „Северен тек“

Данска објави дека се откажала од истрагата за експлозиите во 2022 година на гасоводите „Северен тек“ кои носат руски гас до Германија.

Претходно, на 7 февруари, Шведска објави дека ја завршила истрагата за експлозиите, наведувајќи ги јурисдикционите прашања како причина.

Цевководите Северен тек 1 и 2 вредни повеќе милијарди долари кои транспортираат гас под Балтичкото Море беа оштетени од серија експлозии во шведската и данската економска зона во септември 2022 година.

„Истрагата ги доведе властите до заклучок дека имало намерна саботажа на гасоводот. Сепак, оценката е дека нема доволно основи за покренување кривична постапка во Данска“, се вели во соопштението на полицијата во Копенхаген.

Русија и Западот вперуваат прсти еден кон друг поради експлозиите на гасоводот, но двете страни негираат вмешаност и никој не ја презеде одговорноста.

Шведска се откажа од истрагата за експлозиите претходно овој месец, велејќи дека нема јурисдикција во случајот, но им го предала материјалот на германските инспектори, кои допрва треба да ги објават своите наоди.

Данската полиција соопшти дека соработувала со релевантни странски партнери и дека спроведената истрага била „комплексна и сеопфатна“.

Данската полиција претходно објави дека гасоводите биле погодени од силни експлозии, додека шведските истражители потврдија дека трагите од експлозивот пронајдени на местото укажуваат на саботажа.

Русија ги обвини САД, Велика Британија и Украина за експлозиите, кои во голема мера го исклучија рускиот гас од профитабилниот европски пазар. Тие земји негираа вмешаност.

Некои западни официјални лица рекоа дека руските поморски бродови биле во областа во моментот на експлозиите, но други рекоа дека нема цврсти докази за вмешаност на Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков остро го критикуваше затворањето на истрагата на Данска за саботажа на гасоводот „Северен тек“ што ги поврзува Русија и Германија во 2022 година.

„Ситуацијата е блиску до апсурдна. Од една страна, тие препознаваат дека имало намерна саботажа, но од друга страна, не одат напред“, изјави Песков за новинарите.

Слични Објави