ДЕТЕ НА 7 ГОДИНИ Е ПРВАТА ЖРТВА НА „ДОРИЈАН“ НЕГОВАТА СЕСТРА Е ИСЧЕЗНАТА

/

Седумгодишно момче се удави, а неговата сестра се води за исчезната кога ураганот Доријан вчера ги погоди Бахамите.

Доријан нанесе катастрофална штета на неколку острови на Бахамите, пренесува Си Ен Ен. Голем број згради и куќи се уништени или делумно поплавени.

Со оглед на тоа дека ураганот се приближува до американското копно, гувернерот на Јужна Каролина Хенри Мекмастер прогласи задолжителна евакуација на брегот и населените места кои се на патот на ураганот. Евакуацијата опфаќа 830.000 жители, а за многумина ова ќе биде четврта евакуација во последните четири години.

Вонредна состојба е прогласена на Флорида, каде се мобилизирани 2.500 припадници на Националната гарда, а 1.500 се во состојба на подготвеност.Вонредна состојба е прогласена и во 12 окрузи во соседна Џорџија со цел да им се помогне на настраданите во бурата.Претходна статија

ДЕНЕСКА РЕГУЛАТОРНА ЌЕ ГО ОБЈАВИ НОВИОТ ЦЕНОВНИК ЗА ДЕРИВАТИТЕ

Следна статија

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ДЕВОЈЧЕ ВО КАВАДАРЦИ

Најново од Вести