ДОБРА ВЕСТ: АВСТРАЛИЈАНЦИ ОТКРИЛЕ ДЕКА ЛЕК ПРОТИВ ВОШКИ , ВО ЛАБОРАТОРИЈА ГО УБИВА COVID-19 ВИРУСОТ!

/

Американската ТВ куќа MSN и уште дузина светски медиуми јавуваат за нова надеж на човештвото против корона вирусот. Одговорот лежи во Австралија, во Монаш Биомедицинскиот Институт и во лек против вошки, пренесува Канал 5.

Заедничка студија предводена од Институтот за биомедицина Монаш во Монаш и Институтот Доерти, откриле дека лекот „Ивермецтин“ го запира коронавирус додека расте во културата на клетките.
Следниот чекор е да се утврди дали може ефикасно да го третира коронавирусот кај луѓето и д се открие која би била безбедната доза. Ивермецтин со години се користи низ целиот свет како третман за низа состојби, вклучително и како препарат против вошки и шуга, а достапен е како пилула, лосион или шампон.


Министерот за здравство на регионот Викторија во Австралија,Џени Микакос ги повика луѓето да не ја користат се уште супстанцата. „Нема причина да купувате третман против вошки освен ако не го користите во косата на вашите деца“, рече г-ѓа Микакос за време на прес-конференцијата за ажурирање на Викторијанците на пандемијата на коронавирус.
“ Само сакам да го истакнам тоа затоа што сме слушнале за луѓе во странство кои слушнале за потенцијален развој и потоа конзумирале лекови што се користеле целосно на несоодветен начин и истите потоа починале.“
„Не сакам да видам луѓе што брзаат кон нивните аптеки или нивните супермаркети сега купуваат третмани со вошки затоа што научниците се задолжени за целосно испитување на овој потенцијален лек.“
Истражувачот од Институтот за биомедицина Монаш, Кајли Вагстаф, кој ја водеше студијата Ивермецтин, рече дека тимот е „претпазлив оптимист“ за потенцијалот на лекот.
Таа вели: „Она што е најважно сега е дали овие безбедни дози, ќе функционираат и кај луѓето за да бидат ефикасни врз вирусот“.

Ивермецтин е анти-паразитски лек одобрен од Управата за храна и лекови на САД, за кој претходно се покажа дека е ефикасно во ин витро против широк спектар на вируси, вклучувајќи ХИВ, денга, грип и цика.
Анти-паразитски лекови, кои напаѓаат организми веќе во организмот, се различни од вакцините, кои го обучуваат имунолошкиот систем на организмот да се бори против болеста пред да се зарази.
Иако механизмот со кој работи Ивермецтин врз вирусот не е познат, она што е очигледно дека лект го напаѓа вирусот во самата клетка на „домаќинот“ при што го задучува вирусот, рече д-р Вагстаф.
Заменик-главниот директор за здравство на Викторија, Аналиес ван Диман изјави дека раните резултати од студијата се „одлични“.
Сепак, таа истакна дека експериментите биле „во лабораторија“ и сега треба да се види како ќе напредува во следната фаза на испитување пред да се започне со третман кај пацинетите.

Наодите од студијата беа објавени преку ноќ во списанието „Антивирусно истражување“.

Претходна статија

КУМАНОВО СО ИТНО БАРАЊЕ: МАРКЕТИТЕ ДА ВРШАТ ТЕЛЕФОНСКА И ОНЛАЈН ДОСТАВА ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Следна статија

ИТАЛИЈАНСКИ НАУЧНИЦИ ТВРДАТ ДЕКА КОВИД-19 НЕ ТРПИ ТОПЛО И ВЛАЖНО ВРЕМЕ

Најново од Вести