Два воени хеликоптери на бугарската армија се вклучија во спасувачката акција по невремето што го погоди бугарскиот град Карлово и неговата околина

//

Во спасувачките операции што се одвиваат во Карлово и околината во Бугарија се вклучи и втор воен хеликоптер, јавуваат од Бугарската армија.

Хеликоптерот ќе се користи за испорака на прехранбени производи, вода и други основни потреби за погодените од поплавата и спасувачките екипи кои работат во селата погодени од поројните дождови во околината на Карлово.

Претходно денеска, друг воен хеликоптер „Кугар“ превезуваше повредени од невремето што го зафати регионот.

Претходна статија

Бугарскиот амбасадор во САД: Историјата ќе биде услов за влез на Северна Македонија во ЕУ

Следна статија

Дваесет лица се спасени од поројниот дожд во Карлово, централна Бугарија

Најново од Вести