ЕДУАРД ХЕГЕР ИМЕНУВАН ЗА НОВ ПРЕМИЕР НА СЛОВАЧКА

/

Словачката претседателка Зузана Капутова денес го назначи Едуард Хегер за нов премиер, ставајќи крај на едномесечната криза.

Хегер ja презема должноста од претседателот на неговата партија, Игор Матович, а тој преминува на поранешната позиција на Хегер во Министерството за финансии.

Целта на замената на позициите е да се ублажат несогласувањата во коалицијата предизвикани од неочекуваното купување на руската вакцина „спутник В“ од страна на Матович.Извор: Макфакс

Претходна статија

СТИГНУВА НОВА ПРАТКА НА ВАКЦИНИ ВО МАКЕДОНИЈА – ВО 13 ЧАСОТ ЌЕ СЕ ОБРАТАТ ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ

Следна статија

МБП-СКОПЈЕ: ЛАГА Е ДЕКА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ СО БУГАРСКИ ПАСОШИ НЕМА ДА МОЖАТ ДА ГЛАСААТ НА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ ВО БУГАРИЈА

Најново од Вести