ЕКИПАТА НА „ВРБА“ НА ЦРВЕНИОТ ТЕПИХ НА СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА НА ФИЛМОТ ВО РИМ

Браво! Беа извиците на публиката која направи круг околу екипата на „Врба“ и френетично аплаудираше на светската премиера во Рим.
Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во салата Петраси беше полна. Публиката во салата со аплауз ги дочека актерките со режисерот Манчевски. По завршувањето на филмот, неочекувано публиката стана направи круг околу филмската екипа и френетично цели пет минути аплаудираше со извици: Браво!
Предводени од режисерот, трите актерки Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски поминаа на црвениот килим во Аудиториумот Парко дела Музика. Покрај нив на најдолгиот филмски црвен килим во светот поминаа и продуцентот Јане Ќортошев, директорот на Агенција за филм Горјан Тозија, Министерот за култура Хусни Исмаили и Магдалена Димова, вршител на должност при Амбасадата на Македонија во Рим.
Македонските актерки го свртеа вниманието на себе пред светските медиуми, кои будно со своите камери го проследија секое нивно движење на црвениот килим. Она што беше уште покуриозитетно е што беа извикувани нивните имиња од италијански фанови, кои беа наредени од страната и ги повикуваа да направат фотографии со нив и со режисерот Манчевски, кој е миленик на италијанските филмофили, а неговите филмови се вклучени во школската лектира.

Елегантно, гордо и достоинствено македонската филмска екипа помина на килимот.

Денеска и утре следуваат уште две фестивалски проекции. А многу наскоро филмот ќе има македонска премиера и веднаш потоа ќе биде на редовниот репертоар во скопските кино сали.

Претходна статија

МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА СО ИЗЛОЖБАТА „ЦРН ПЕТЕЛ, ЦРВЕНА КОКОШКА“ ГОСТУВА ВО СОФИЈА

Следна статија

ДОНАЦИЈА ВО КНИГИ ЗА РУСКИОТ ЦЕНТАР ПРИ УКИМ

Најново од Култура