|

Европски авиокомпании ги укинуваат летовите во делови од Африка

Дел од европските превозници ги откажаа летовите во некои делови од африканскиот континент откако нигерската хунта вчера го затвори воздушниот простор над земјата.

„Затворањето на воздушниот простор на Нигер драматично ја проширува областа над која повеќето комерцијални летови меѓу Европа и јужна Африка не можат да летаат“, се вели во соопштението на службата за следење летови FlightRadar24.

Француската авиокомпанија „Ер Франс“ ги прекина летовите до и од Уагадугу во Буркина Фасо и Бамако во Мали до 11 август. Авијацискиот аналитичар Џејмс Халстед рече дека авиокомпаниите генерално ќе мора да најдат алтернативни правци и тешкотиите треба да се ограничат со оглед на малиот број африкански авиокомпании.

„Тоа ќе влијае на рутите од Европа до Нигер и Јужна Африка и веројатно од Етиопискиот Залив до Западна Африка“, рече тој.

Портпаролите на „Луфтханза“ и „Брисел ерлајнс“ изјавија дека времето на летот може да биде меѓу еден и пол и три и пол часа подолго за пренасочени летови. „Бритиш ервејс“ соопшти дека им се извинува на клиентите за нарушувањето на нивните патувања и работи напорно за да ги врати на нивните патувања што е можно поскоро.

Водачите на државниот удар во Нигер го затворија воздушниот простор на земјата, поради, како што кажаа, заканата од воена интервенција од нивните соседи.Слични Објави