| |

ЕРДОГАН: ГРЦИЈА СОЗДАВА ХАОС НА МЕДИТЕРАНОТ

„Оние што ја фрлаат Грција пред турската морнарица нема да застане зад нив“, рекол Ердоган по состанокот на кабинетот, пренесе Ројтерс.

Тој додал дека Атина нема право да емитува предупредувања познати како „Навтек“ во областите контролирани од Анкара.

Претходно денес, грчката влада објави дека ќе продолжи да ја проширува оградата на северната граница со Турција, која беше поставена во 2012 година со цел да се спречи нелегалното влегување на мигрантите.

Портпаролот на грчката влада Стелиос Петас соопштил дека властите ја донеле одлуката оваа година, откако десетици илјади мигранти се обиделе да влезат во земјата кон крајот на февруари, кога Анкара сподели дека повеќе нема да ги спречува да го сторат тоа.

Слични Објави