ЕУ ЌЕ УТВРДУВА „ТЕМНОЦРВЕНИ ЗОНИ“ ОД КАДЕ ЌЕ ГИ ОГРАНИЧИ ПАТУВАЊАТА

Европската комисија побара од лидерите на ЕУ да ги идентификуваат „темноцрвените“ области на континентот каде што коронавирусот се шири побрзо. Сите, освен основните патувања од овие области ќе бидат ограничени. Ова стана јасно по самитот за растечкиот предизвик за заразни варијанти на КОВИД-19, објави Ројтерс.

loading...

Лидерите на ЕУ се согласија за време на видео конференција дека треба да се постигне договор за заеднички стандарди за сертификати за вакцини за медицински цели. Сепак, тие ја оставија за подоцна дебатата дали сертификатите може да се користат за да се дозволи патување, како што сакаат Грција и Шпанија.

Претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на прес-конференција по состанокот рече дека здравствената состојба во Европа е „многу сериозна“ поради новите варијанти на вирусот и зголемувањето на инфекциите.

Таа истакна дека земјите не треба да ги затвораат своите граници за да обезбедат функционирање на единствениот пазар, вклучително и проток на стоки и патувања за прекугранични работници.Сепак, таа рече дека Комисијата ќе додаде нова „темноцрвена“ категорија на индикаторите за ризик во оние региони каде што вирусот циркулира со многу висока стапка. Денес, скоро цела Европа е „црвена“.

„Луѓето кои патуваат од темноцрвени области можеби ќе треба да бидат тестирани пред да заминат, како и да се стават во карантин по пристигнувањето“, рече таа, додавајќи дека сите несуштински патувања од тие области треба да бидат ограничени.

Германската канцеларка Ангела Меркел пред состанокот изјави дека европските земји мораат сериозно да ја сфатат новата мутација што се шири во Велика Британија за да се избегне третиот бран на пандемијата.

„Не можеме да исклучиме затворање на границите, но сакаме да го спречиме со соработка во рамките на Европската унија“, рече таа на прес-конференција во Берлин.


loading...

Одделно, извршната власт на ЕУ сака 27-те земји-членки да се договорат за заеднички пристап кон сертификатите за вакцинација до крајот на јануари – така што потврдата издадена од Естонија ќе важи, на пример, во Португалија. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека на пасошите за вакцинација треба да се гледа со „големо внимание“, особено што сè уште не е јасно дали вакцинираните лица сепак можат да го пренесат вирусот на други. Чарлс Мишел, претседател на Европскиот совет, кој е претседател на самитите на ЕУ, рече дека за ова ќе се расправа подоцна.

Лидерите на 27-те земји на Европската унија, исто така, одобрија употреба на антигенски брзи тестови, како и заемно признавање на резултатите од PCR-тестовите за коронавирус низ целата заедница. Ова се наведува во изјавата на самитот на ЕУ, што вечерва се одржува преку Интернет.

„Земјите-членки денес едногласно се согласија со препораката на Советот да воспостават заедничка рамка за употреба на брзи антигени тестови и заемно признавање на резултатите од тестовите COVID-19 низ цела ЕУ“, се вели во него.

Документот нагласува дека одлуката „ќе помогне во ублажување на ширењето на вирусот и ќе придонесе за непречено функционирање на внатрешниот пазар“. „Меѓусебното препознавање на резултатите од тестовите САРС-КоВ2 од страна на овластени здравствени власти е од суштинско значење за да се олесни прекуграничното движење, следење и лекување на заразените во прекугранични контакти“, се вели во него.

Затоа, сите земји на ЕУ мора да ги прифатат резултатите од брзите тестови на антиген и тестовите за ПЦР.