МИЛОШОСКИ: БРЗОПЛЕТОТО ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА НАНЕСЕ ШТЕТА НА МАКЕДОНИЈА

//

Постапката на нетранспарентност нанесува штета на довербата во институциите на системот.  Самите граѓани, новинари, па и самите пратеници кои немаат информации за тоа што се случува во македонско-бугарските односи, а се работи за битно прашање за нашата национална посебност и битно прашање за евроинтеграциите, имаат се поголем сомнеж дека има заткулисни игри и со тоа се нанесува штета на довербата кон институциите, без разлика дали таа институција е МНР или е премиерот или Владата во целина.

Ова во интервју за КУРИР го истакнува Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Ние уште во 2017-та година кога имавме затворена седница на Комисијата за надворешна политика и тогаш се разгледуваше нацрт договорот помеѓу Македонија и Бугарија кој што го презентираше Заев. Ние како опозиција укажавме на 5 клучни забелешки кои ги сметавме за недостатоци во нацрт договорот за добрососедство и на кој пто предупредивме дека доколку остане договорот таков каков што е предложен нема да биде решение за проблеми во иднина, туку може да создава дополнителни проблеми во перспектива, истакна тој.Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА, А БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПУВААТ

Следна статија

НОВИОТ ВИД КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА СЕ РАШИРИ 70 ПРОЦЕНТИ ПОБРЗО, ПРЕДУПРЕДУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ

Најново од Вести