ФИЛИПЧЕ: ИГОР ЈАНУШЕВ МАНИПУЛИРА, ИМА ДОВОЛНО ЗАШТИТНА ОПРЕМА ЗА МЕДИЦИНСКИТЕ ЛИЦА

/

„Игор Јанушев, исто како и Мицкоски се обидува да ја изманипулира јавноста. Минатиот пат, Мицкоски свесно манипулираше дека нема тестови, а овој пат лагата е дека нема заштитна опрема за медицинскиот персонал.

Одговорно тврдам дека ништо не недостасува, а има и доволни количини во резерва.

Минатата недела е направена инспекциска контрола во 79 здравствени установи од страна на Државниот здравствен и санитарен инспекторат и во ниедна не е забележан недостиг на опрема.

Дополнително, во тек е набавка за дополнување на резервите за што е распишана покана за јавна набавка објавена на веб-страницата на Министерството за здравство и тоа за: 12.000 маски N95 или сличен стандард, 20.000 скафандери, 500.000 хируршки маски, 5.000 визири и 1.200 гумени скафандери.Не ја разбирам потребата постојано да се лаже и манипулира јавноста на тема која и онака ги држи граѓаните во страв и неизвесност. Ова однесување на опозицијата не носи добро никому и многу одмага во борбата со коронавирусот“, стои во fb статусот на министерот за здравство Венко Филипче.Претходна статија

ВАЖНА ВЕСТ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА КУМАНОВО: ОВА СЕ МАРКЕТИТЕ ШТО ЌЕ ВРШАТ ДОСТАВА НА ХРАНА ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС

Следна статија

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКОВ ГЕСТ НАПРАВИ ЕДЕН ГОЛЕМ ПОРАНЕШЕН ФУДБАЛЕР ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО КЛУБОТ КАДЕ ШТО Е ТРЕНЕР

Најново од Вести