ФИЛИПЧЕ ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА СЛАВИЦА И МИРЈАНА-ДАРУВАЛЕ ПЛАЗМА ВО БОРБАТА СО КОВИД-19

/

Славица и Мирјана се двете ќерки на најстарата излечена пациентка од КОВИД-19, кои исто така беа позитивни и оздравеа од овој вирус. Тие минатата недела даруваа конвалесцентна плазма која ќе се користи како лек и надеж за потешките пациенти заболени од коронавирусот. Од сè срце им се заблагодарувам за хуманоста.

Упатувам апел до сите оние лица кои се излечени од КОВИД-19 да се пријават за дарување на конвалесцентна плазма. За пријавување пополнете го електронскиот формулар на веб-страницата на Институтот за трансфузиона медицина: https://bit.ly/30ufhA4

Да бидеме хумани и да им помогнеме на пациентите заболени од КОВИД-19 побрзо да оздрават, напиша на facebook министерот за здравство Венко Филипче.Претходна статија

ФАТЕНИ ТРИ ЛИЦА, КРАДЕЛЕ ВОЗИЛА, МАШИНИ И АЛАТИ ОД РУДНИЦИ И ВИКЕНД-КУЌИ

Следна статија

НА МЕКИЦИ ВО ОХРИД СЕ ЗАРАЗИЛЕ 12 ЛУЃЕ, А ПОВЕЌЕ ОД 40 ЛИЦА СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА

Најново од Вести