ФИЛМОТ „ГОСПОД ПОСТОИ, ИМЕТО Ѝ Е ПЕТРУНИЈА” ЌЕ БИДЕ ПРИКАЖАН НА СЕДУМ ФЕСТИВАЛИ

/

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 15. филмски фестивал Евроазија во Казахстан ја освои наградата за најдобро сценарио за сценаристите на филмот Елма Татарагиќ и Теона Стругар Митевска. Месецов филмот ќе биде прикажан на седум фестивали, а ќе започне и негова кино дистрибуција во Кина. Во рамки на турнејата овој месец филмот беше прикажан на филмски фестивал во Ерменија, а идната недела ќе биде емитуван пред хрватската публика на филмскиот фестивал во Пула. Филмот претпремиерно ќе биде прикажан во филмски фестивал во Нов Зеланд од 18 јули до 11 август, како и на филмскиот фестивал во Одеса, Украина. Годинава филмот се здоби со шест награди и ќе биде дистрибуиран во над 35 земји. Во моментов филмот се уште се прикажува во киносалите низ Франција и Швајцарија, а веќе е прикажан и на триесетина фестивали.

Претходна статија

ЛИКОВНАТА КОЛОНИЈА ВО ВАЛАНДОВО ЗА 24 ПАТ ПОДАРИ КОЛОРИТ И ИНСПИРАЦИЈА

Следна статија

ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ИНФОРМАЦИСКИОТ СИСТЕМ ЗА АВТОМАТСКО УПРАВУВАЊЕ СО СУДСКИ ПРЕДМЕТИ АКМИС

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој