Г. ПЕТАР: ИМА РАСПОЛОЖЕНИЕ КАЈ ЦАРИГРАДСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА ЗА РАЗГОВОРИ ЗА АВТОКЕФАЛНОСТ НА МПЦ-ОА

//

Сѐ уште сме во исчекување да почнат официјалните разговори помеѓу Македонската православна црква и Цариградската патријаршија по прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА, изјави денеска владиката Петар, за време на промоција на монографија за манастирот „Свети Илија” во прилепско Мариово.

Петар вели дека има има расположение од Цариградската патријаршија нашето прашање да го земе предвид на некоја од своите наредни седници.Претходна статија

ВИДЕО: ПРЕЈАДЕН ОД ПАРИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ ФУНКЦИОНЕР СЕ ОБИДУВА ДА СИ ГО ВРАТИ ОБРАЗОТ

Следна статија

ДИРЕКТОРКА НА СКОПСКА ГРАДИНКА ЗАРАБОТИ КРИВИЧНА ПРИЈАВА-САМА СИ ГО ПРОДОЛЖИЛА МАНДАТОТ

Најново од Вести