|

Галант: Елиминирана четвртина од терористите на Хамас

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека „четвртина од терористите на Хамас се елиминирани“, додека „барем една четвртина се уште се ранети“, објави „The Jerusalem Post“.

„Ние сме во долга војна, но на крајот ќе го скршиме Хамас. Се бориме против џебовите на отпорот, ќе бидат потребни месеци, а не еден ден. Од друга страна, тие немаат залихи, немаат муниција и нема засилување Тешко им е да се грижат за себе, за нашите ранети и други работи. Веќе убивме најмалку една четвртина од терористите на Хамас, а исто толку се ранети“.

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека израелската армија досега убила повеќе од 2.000 оперативци во областа на градот Кан Јунис, јужно од Појасот Газа.

Хагари рече дека главните борби моментално се водат во Кан Јунис, за кој рече дека е „упориштето на Хамас на југ, каде војниците работат на елиминирање на Хамас“.

„Во Кан Јунис, повеќе од 2.000 оперативци на Хамас се убиени, и на терен и во подземни објекти од почетокот на операцијата на југот минатиот месец“, додаде Хагари, според „Тајмс оф Израел“.

Тој, исто така, истакна дека „многубројни команданти на Хамас биле убиени, побегнале или ѝ се предале на израелската армија“.

„Нашите војници уапсија бројни борци на Хамас кои учествуваа во терористичкиот напад на 7 октомври“, рече Хагари.

Слични Објави