(Галерија) Софија порача: Рускиот мир да оди на х*ј

//

Во Софија се одржува демонстрација против војната во Украина. Демонстрантите со пароли „Руzzкий мир иди на хуй“, многу украински знамиња и повици за запирање на војната се собрани во центарот на бугарскиот главен град.

Во демонстрацијата учествуваат голем број бугарски новинари, културни работници, општественици и др.„Само преку интернет се собравме 10 илјади луѓе“, ова специјално за Трибуна го изјави Чавдар Стефанов, поранешен дописник на БТА во Москва и долгогодишен главен уредник на бугарската ТВ+.

Претходна статија

Стотици Бугари излегоа на демонстрации во Варна и Пловдив со поддршка за Украина

Следна статија

Османи: Две години членство во НАТО – историски успех за Северна Македонија

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да