ГДУ БАРА ПРОМЕНА НА ИЗБОРНИОТ МОДЕЛ ПРЕД ОДРЖУВАЊЕ НА БИЛО КАКВИ ИЗБОРИ

//

„Повторно деновиве го гледаме вистинското лице на СДСМ и ДПМНЕ. Пазарот никако да престане. Кога се во прашање партиските интереси, тие се спремни да манипулираат и манипулираат со денови и на крај да седнат и да се договорат. Притоа потенцираме најважен им е партискиот интерес, а не интересот на граѓаните.

Си договараат закон за Јавно обвинителство и си предлагаат обвинители без око да им трепне, правната фела ја игнорираат, исто како и Советот на обвинители. За пописот исто така најавија дека ќе разговараат, па дури и се согласија да зборуваат за предвремени парламентарни избори. Е арно ама најважното го заборавија. Промена на изборниот модел. Неопходно е да се промени сликата за Собранието и начинот на носењето закони. Собранието не смее да биде гласачка машинерија, а пратениците да му бидат по мерак на лидерот.

Го потсетуваме премиерот Заев дека во изборната програма од 2016 година СДСМ има запишано:

„Ќе предложиме пратениците да се избираат по принципот на отворени листи, а Република Македонија да биде една изборна единица. На тој начин, секој глас ќе вреди подеднакво, а граѓаните директно ќе ги избираат своите претставници“.Епа господа од власта сега е шансата да покажете дали ова е искрено ветување или чист популизам. Господа од опозицијата ова е шанса и за вас доколку навистина се борите против носењето на штетни законски решенија кои земјата ја враќаат назад“.

Прво промена на изборниот модел, па избори“, велат од Граѓанско Демократска Унија.Претходна статија

ГЕРОВСКИ НАЈАВИ БОМБА: ВЕЧЕРВА ВО 19 ЧАСОТ ЌЕ ГИ ОТКРИЕ СИТЕ ВМЕШАНИ ВО МЕЃУНАРОДНИОТ СОЈУЗ НА БОКИ 13

Следна статија

ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ ВО ШТИП НЕ ШТЕДИ ЗА ПАСТРМАЈЛИЈАДАТА- ГЛАВНА ЅВЕЗДА НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ БИДЕ ЖЕЉКО ЈОКСИМОВИЌ

Најново од Вести