Генчовска: Позицијата на Бугарија за РС Македонија е силна и јасна

//

„Бугарија има јасна и силна позиција за Северна Македонија, која останува непроменета. Одлуката за свикување на Консултативниот совет за национална безбедност (КСНС) е целосно во рацете на претседателот“, изјави денеска шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска.

Генчовска подвлече дека со неа немало задкулисни разговори за укинување на ветото.

„Ние слушаме само тоа дека тие сакаат да го укинеме ветото, но не можам да видам конкретна акција од нивна страна. Ние не се пазариме – зад сцената, пред сцената, ние не се пазариме“, рече Генчовска.Претходна статија

Бугарија се претстави на Европскиот кулинарски собир во Градски парк

Следна статија

Јотова: Петков да даде друг аргумент за свикување на Консултативниот совет, освен притисокот за РС Македонија

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да