|

Германија ѝ го испорача на Украина системот за воздушна одбрана „Патриот“

Германија ја снабдува Украина со одбранбениот систем „Патриот“ за да и помогне да се заштити од честите руски ракетни напади.

„Патриот“ е еден од најнапредните системи земја-воздух во светот. Може да се користи за борба против непријателски авиони, балистички ракети и крстаречки ракети.

Германија и Соединетите Американски Држави се согласија да и’ обезбедат на Украина еден од системите кои се клучни за спротивставување на руските напади врз цивилната инфраструктура.

Украинските војници поминале низ германска и американска обука на локација во земја членка на НАТО, каде што се одржувале и заеднички вежби, изјавија за ДПА извори блиски до германската армија.Слични Објави