epa07496144 German Chancellor Angela Merkel (top L, standing) attends a questions session of the German parliament 'Bundestag' in Berlin, Germany, 10 April 2019. Members of the German Bundestag question to government. Merkel attended an inquiry session on the topic Brexit at the German parliament ahead of the upcoming special summit of EU leaders in Brussels on 10 April 2019. EPA-EFE/CLEMENS BILAN

ГЕРМАНИЈА КАЖА „ДА“ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА СО ЕУ !

//

Со 476 гласа „за“ и 122 „против“,  и 16 воздржани пратеници, Бундестагот даде зелено светло за старт на преговорите на Македонија со ЕУ. Во исто време, прарениците гласаа и за Албанија. Политичарите  се согласија дека двете земји направиле голем напредок.

30- минутната расправа се одвиваше пред очите на вицепремиерот Бујар Османи, кој откако влезе во салата , на германски ги поздрави своите колеги.

Гласањето го поздрави и еврокомесарот во заминување  Јоханес Хан. Го поздравувам денешното гласање на германскиот Бундестаг за почнување на преговорите за пристап на Северна Македонија и Албанија во октомври. Признавањето на конкретниот напредок е клучно како поттик за реформи во Западен Балкан и за кредибилитетот на ЕУ!, напиша Хан на Твитер.И покрај поздравите, главна пречка и понатаму  останува Франција, Холандија и Данска кои и натаму важат за главни критичари на процесот на проширување. Главниот збор  За Македонија и официјално да ги почне пристапните преговори ќе биде потребна позитивна одлука на самитот на шефовите на држави и влади на земјите членки на Европската Унија кој ќе се се одржи на 17 и 18 октомври во Брисел.

Извор: ТВ Стар

Претходна статија

ГДУ-ОХРИД: ЛОКАЛНАТА ВЛАСТ Е СО ВРЗАНИ РАЦЕ, НО ОДВРЗАНИ ЏЕБОВИ, КОГА СЕ РАБОТИ ЗА НЕЛЕГАЛНИТЕ ПЛАЖИ

Следна статија

НОВ НАПАД ВРЗ ЛЕКАРИ, ОВОЈ ПАТ ВО „8 СЕПТЕМВРИ“

Најново од Вести